نگهداری صحیح عبا و عمامه

نگه داری صحیح عبا و عمامه

نگهداری صحیح عبا و عمامه

عبا:

عبا انواع مختلفی دارد، یک نوع از عبا، عبای 4 فصل است که ضخامت متوسطی دارد که می‌توان در 4 فصل سال از آن استفاده کرد، اما عبای تابستانی و بهاره نیز وجود دارد همان عباهای توری که هم سبُک است و هم گرمای کمتری را جذب می‌کند؛ عبای زمستانی ضخیم و سنگین است و عبای پاییزی که حالتی بینابین دارد.

اکثر طلبه‌ها و روحانیان در طول سال از 2 عبا استفاده می‌کنند یکی تابستانی و دیگری زمستانی که در بهار و پاییز نیز قابل استفاده است.

هر مقدار قیمت بالاتر می‌رود خریدار کمتری میشود، برای مثال نوعی عبای دست بافت  مشهور به عبای خاچیه است  که این نوع عبا کار دست است و ممکن است به چند ماه نیاز باشد تا یک عبا تولید شود این نوع عبا بیشتر زینتی و تشریفاتی بوده و بسیار هم ظریف و حساس است و البته خیلی بندرت خریدار دارد.

بهترین راه برای نگه داری  عبا ابن است که داخل ماشین لباس شویی قرار ندهید چرا که قیطان عبا کشیده و کوتاه می‌شود و شکیل بودن عبا را از بین می‌برد.

 

عمامه:

رنگ عمامه سیاه یا سفید است؛ یکی از جنس های عمامه وال هندی است که حالت سفید معمولی و حالت پنبه‌ای دارد و هنگام حرکت دادن دست روی آن دست با اصطکاک مواجه می‌شود و اگر چنانچه دست براحتی بر روی عمامه حرکت کند معلوم است وال هندی نیست؛ اما نوع دیگر عمامه تایلندی سفیدِ مایل به لاجوردی است.

معمولاً طلبه‌ها 6 تا 7 متر عمامه استفاده می‌کنند، البته برخی از علما و روحانیان نیز عمامه‌های 10 متری نیز استفاده می‌کنند.

 در صورتی که رنگ عمامه به زردی تمایل پیدا کرد می‌توانید  از عطاری پودر لاجورد تهیه کرده و در آب حل کتید و عمامه را در داخل آن قرار دهید و پس از ساعتی عمامه سفید مایل به لاجوردی خواهد بود که باز می‌توانید سال‌ها از آن استفاده کنید؛ نکته دیگر  اینکه عمامه را باید حتماً با دست شست، چرا که پارچه آن ظریف است و ماشین لباسشویی آن را از بین می‌برد